ZABUDNUTÝ GÉNIUS

 

Projekt JOZEF MURGAŠ vzniká v spolupráci s RTVS a so Spoločnosťou pre multimediálne umenie (SMU).

Autori (Ladislav Kaboš, Svatava Maria Kabošová) sa už niekoľko rokov intenzívne venujú príbehu a dielu Jozefa Murgaša – veľkej osobnosti našej histórie. Pripravujú hraný projekt s pracovným názvom „Neviditeľné vlny“. Okrem hraného filmu (podobne ako pri filme „Cesta do nemožna“), vzniká paralelne dokumentárny 52 minútový film "Zabudnutý génius". V hranom príbehu je priestor pre „autorskú licenciu“ nevyhnutnú na vybudovanie dramatickej zápletky. V dokumentárnom filme budú dominovať fakty, fotografie, dokumenty...

Vďaka ústretovosti Americkej ambasády v Bratislave sa podarilo realizovať rešerš projektu v USA. Autori kamerou zaznamenali lokality súvisiace s jeho príbehom.

Projekt prináša fascinujúci príbeh renesančnej osobnosti – Jozefa Murgaša – priekopníka a vynálezcu v oblasti bezdrôtovej telegrafie, rádiového vysielania a bezdrôtovej komunikácie. Reverend Murgaš mal talent nielen výtvarný - študoval maľbu v Budapešti a na Mníchovskej akadémii, ale vyznal sa aj v botanike, entomológii a hlavne mal ohromný talent a intuíciu vynálezcu v oblasti elektrotechniky.

V roku 1896 Murgaš získal miesto farára v novozaloženom baníckom mestečku Wilkes-Barre pod Apalačskými horami v Spojených Štátoch. Tu v drevenej prístavbe vedľa fary zriadil laboratórium, kde vznikli jeho najväčšie vynálezy. Nemal tím pomocníkov, špičkové vybavenie, ale to všetko doháňal nesmiernou usilovnosťou a mimoriadnym talentom.

Je autorom 13 vynálezov patentovaných na Patentovom úrade vo Washingtone. Jeho vynálezy sa stali významnou konkurenciou objavom Guglielma Marconiho (nositeľa Nobelovej ceny), alebo Reginalda A. Fessendena. Dokonca po súdnom procese v roku 1916, ktorí viedli títo dvaja medzinárodne oslavovaní vynálezcovia a autority, Murgašov vynález z roku 1904 bol označený ako prioritný.

Jeho dielo zaujalo celú americkú odbornú verejnosť. Do Wilkes-Barre zavítal osobne aj americký prezident Theodore Roosevelt, aby sa v lete 1905 zoznámil s jeho najvýznamnejším vynálezom – Tón systémom. 

Výnimočná osobnosť, výnimočný príbeh. Murgaš posunul vedu o kúsok ďalej... Na tomto projekte úzko spolupracujeme s odborníkmi z ČVUT v Prahe a STU v Bratislave a s Klubom Jozefa Murgaša a Jozefa Gregora Tajovského.

Naši hrdinovia sa nesťažujú na ťažké podmienky, v ktorých tvoria a pracujú... Murgaš, keby si mohol vybrať, radšej robí výskum v elitnom laboratóriu a nie v provizórnej drevenej prístavbe. Nemožno sa vzdávať – je ich spoločným krédom...

 

Rešerš projektu v USA finančne podporila
US Embassy Bratislava